snowguide
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.


snowguide για τα βουνα,τα χιονοδρομικα και εναλλακτικος τουρισμος στη φυση
 
HomeLatest imagesRegisterLog in
www.snowguide.gr

 

 ΕΡΩΤΗΣΗ - (ΔΩΣΤΕ ΜΟΥ ΤΑ ΦΩΤΑ ΣΑΣ!! )

Go down 
+6
StavRos
acid_odd
vasia
G.ROCK
ski
tirol
10 posters
Go to page : 1, 2  Next
AuthorMessage
tirol
vip
vip
tirol


Posts : 562
Join date : 2009-10-04
Location : Zografou

ΕΡΩΤΗΣΗ - (ΔΩΣΤΕ ΜΟΥ ΤΑ ΦΩΤΑ ΣΑΣ!! ) Empty
PostSubject: ΕΡΩΤΗΣΗ - (ΔΩΣΤΕ ΜΟΥ ΤΑ ΦΩΤΑ ΣΑΣ!! )   ΕΡΩΤΗΣΗ - (ΔΩΣΤΕ ΜΟΥ ΤΑ ΦΩΤΑ ΣΑΣ!! ) I_icon_minitimeMon Nov 09 2009, 09:41

Αν δεν βαριέστε να γράφετε , θα ήθελα να μου πείτε δυο λόγια για freeride skis,
γιατί έχω κάποιες (πολλές) απορίες!
Καταρχήν σε όλα τα σχετικά sites βλέπω ότι τα ύψη των ski ξεκινούν από 168 και πάνω.
Εγώ που είμαι 1.70? Τι ύψος παίρνω?
Το ύψος των skis πόσο πρέπει να είναι σε σχέση με τον σκιέρ? γιατί σε κάποια βίντεο τα βλέπω πιο ψηλά κι από τον σκιέρ..
Τι συμπεριφορά έχουν σε εκτός πίστας σκί? όχι απαραίτητα πούδρα..
Επίσης τα freeride είναι πάντα twin tip? twin tip και freeride είναι το ίδιο?
Και τέλος ..για ορειβατικό σκί τι θα προτείνατε ..ένα freeride ski ή ένα all mountain?
Αυτά τα ολίγα..
Όσοι γνωρίζετε , (αλλά κι όσοι δεν γνωρίζετε ) , απαντήστε.. μπας και βγάλω καμιά άκρη γιατί έχω μπερδευτεί πολύ!

Ευχαριστώ !
Back to top Go down
ski
vip
vip
ski


Posts : 1592
Join date : 2009-10-04
Location : νεα σμυρνη

ΕΡΩΤΗΣΗ - (ΔΩΣΤΕ ΜΟΥ ΤΑ ΦΩΤΑ ΣΑΣ!! ) Empty
PostSubject: Re: ΕΡΩΤΗΣΗ - (ΔΩΣΤΕ ΜΟΥ ΤΑ ΦΩΤΑ ΣΑΣ!! )   ΕΡΩΤΗΣΗ - (ΔΩΣΤΕ ΜΟΥ ΤΑ ΦΩΤΑ ΣΑΣ!! ) I_icon_minitimeMon Nov 09 2009, 10:47

το μονο που ξερω ειναι οτι τα freeride δεν ειναι παντα twin tipped,βασικα τα twin tipped skis ειναι νομιζω για αλματα και κολπα και συνηθως πολυ ελαφρια.οταν ειναι twin tipped το πεδιλο σε βοηθαει να προσγειωθεις με την πλατη μπροστα και να συνεχισεις να πηγαινεις.νομιζω για freeride κανουν πολλα πεδιλα και ειδικα τα εξειδικευμενα.εγω πχ.εκανα freeride με πεδιλα head220 που νομιζω μονο για αυτο δεν ηταν αλλα εμενα μου ταιριαξαν τελεια.ελαφρια και παρα πολυ μαλακα.
ο G.ROCK μαλλον ειναι αρμοδιος να μας απαντησει καλυτερα
Back to top Go down
http://www.snowguide.gr
G.ROCK
newbie
newbie
G.ROCK


Posts : 31
Join date : 2009-11-05
Location : ΙΟΑΝΝΙΝΑ

ΕΡΩΤΗΣΗ - (ΔΩΣΤΕ ΜΟΥ ΤΑ ΦΩΤΑ ΣΑΣ!! ) Empty
PostSubject: Re: ΕΡΩΤΗΣΗ - (ΔΩΣΤΕ ΜΟΥ ΤΑ ΦΩΤΑ ΣΑΣ!! )   ΕΡΩΤΗΣΗ - (ΔΩΣΤΕ ΜΟΥ ΤΑ ΦΩΤΑ ΣΑΣ!! ) I_icon_minitimeMon Nov 09 2009, 11:30

Βασικα τα τελευταια χρονια εχει πεσει πολυ εξειδικευση.Η βασικοτερη παραμετρος για την επιλογη του σκι ειναι το βαρος του σκιερ και το επιπεδο του. Μετα το τερεν που προτιμα και η ταχυτητα που θελει να σκιαρει.
Εαν το επιπεδο σου ειναι πολυ καλο(εκτος πιστας παντα, εννοειται οτι εντος πιστας εισαι τελειωμενος σκιερ) θα σου προτεινα ενα σκι απο 175 εως 180 cm.
Τα freeride skis χωριζονται κι αυτα σε υποκατηγοριες αναλογα τι θελεις να κανεις. Χοντρικα για να καταλαβετε,τα twin tip και flat tail.
Τα twin tip δημιουργηθηκαν μονο για ενα λογο.Αναποδη πορεια και αναποδη προσγειωση.Χρησιμοποιουνται κυριως απο expert freestylers
που γουσταρουν να κανουν τα κολπα τους στο βουνο(αλματα, switch landings κτλ. Αλλη συνηθης ορολογια γι αυτα τι ειδος σκι ειναι backcountry jibbing η backcountry freestyle.
Τα flat tail σκι τα συνανταμε συνηθως με τον ορο big mountain ski.
Kαι οι δυο κατηγοριες εχουν καλα και κακα...
Ειναι για μενα απλα θεμα γουστου τι σκι θα παρεις...Προσεχε ομως...αν θες να χρησιμοποιεις τα σκι σου και για ορειβατικο καλυτερα να ειναι flat tail γιατι καρφωνονται οποτε θες για να ξεκουραστεις μαζι με το σακιδιο σου επισης(ενα δεξια ενα αριστερα με τις ουρες προς τα κατω) Επισης σε καποιο στενο λουκι με σκληρο χιονι και μεγαλη κλιση μπορεις να τα καρφωσεις με τις ουρες προς το χιονι και να τα φορεσεις.Με τα twin tip ξεχνα τα καρφωματα των σκι!!!
Back to top Go down
G.ROCK
newbie
newbie
G.ROCK


Posts : 31
Join date : 2009-11-05
Location : ΙΟΑΝΝΙΝΑ

ΕΡΩΤΗΣΗ - (ΔΩΣΤΕ ΜΟΥ ΤΑ ΦΩΤΑ ΣΑΣ!! ) Empty
PostSubject: Re: ΕΡΩΤΗΣΗ - (ΔΩΣΤΕ ΜΟΥ ΤΑ ΦΩΤΑ ΣΑΣ!! )   ΕΡΩΤΗΣΗ - (ΔΩΣΤΕ ΜΟΥ ΤΑ ΦΩΤΑ ΣΑΣ!! ) I_icon_minitimeMon Nov 09 2009, 11:42

Συνεχιζοντας σου προτεινω εαν θελεις να σκιαρεις πιο πολυ off piste χιονοδρομικου παρε twin tip ,εαν ομως θελεις και για ορειβατικο παρε flat tail.
Τι σκι χρησιμοποιεις( εννοω διαστασεις)??? Πες μου και τι σου αρεσει να κανεις και θα σου προτεινω πολλα πεδιλα.Πες μου και το επιπεδο σου
Μεσαιος,προχωρημενος,expert,pro???
Eπισης πες μου τι ειδους στροφες γουσταρεις(μικρες,μεσαιες η μεγαλες?) για να δουμε το radius.
Γενικα να ξερετε οτι τα freeride skis δεν ειναι και τα πιο ευκολα σκι
και απευθυνονται σε καλους εως expert σκιερς.Παντως σιγουρα κατι θα βρουμε μονο που σιγουρα θα χρειαστει να το παρουμε απο δικτυο.Στην Ελλαδα εχουν μαυρα μεσανυχτα απο freeride!!!
Back to top Go down
ski
vip
vip
ski


Posts : 1592
Join date : 2009-10-04
Location : νεα σμυρνη

ΕΡΩΤΗΣΗ - (ΔΩΣΤΕ ΜΟΥ ΤΑ ΦΩΤΑ ΣΑΣ!! ) Empty
PostSubject: Re: ΕΡΩΤΗΣΗ - (ΔΩΣΤΕ ΜΟΥ ΤΑ ΦΩΤΑ ΣΑΣ!! )   ΕΡΩΤΗΣΗ - (ΔΩΣΤΕ ΜΟΥ ΤΑ ΦΩΤΑ ΣΑΣ!! ) I_icon_minitimeMon Nov 09 2009, 11:47

πολυ ζημια αυτο το εκτος πιστας ρε γαμωτο χαχαχαχα,μας εχει αναψει φωτιες χαχαχαχα
Back to top Go down
http://www.snowguide.gr
tirol
vip
vip
tirol


Posts : 562
Join date : 2009-10-04
Location : Zografou

ΕΡΩΤΗΣΗ - (ΔΩΣΤΕ ΜΟΥ ΤΑ ΦΩΤΑ ΣΑΣ!! ) Empty
PostSubject: Re: ΕΡΩΤΗΣΗ - (ΔΩΣΤΕ ΜΟΥ ΤΑ ΦΩΤΑ ΣΑΣ!! )   ΕΡΩΤΗΣΗ - (ΔΩΣΤΕ ΜΟΥ ΤΑ ΦΩΤΑ ΣΑΣ!! ) I_icon_minitimeMon Nov 09 2009, 13:03

Καλησπέρα! κι ευχαριστώ για την ανταπόκριση! Smile

Βασικά μέχρι πέρυσι δεν είχα κανέναν ενδοιασμό τι σκί θα είχα.
Πάντα είχα σκληρά (αγωνιστικά) σκί με τις ανάλογες σκληρές και ψηλές μπότες.
Δεν με ενδιέφερε άλλο σκί ,παρά μόνο πίστας . Εκτός πίστας έβγαινα μόνο κατ'ανάγκη.
Ώσπου πέρυσι έκανα σκί Βασιλίτσα... Rolling Eyes

Το επίπεδο μου G.Rock είναι προχωρημένο.
Κατεβαίνω παντού θα έλεγα, αν και σημασία έχει πώς κατεβαίνεις!
Γενικά γουστάρω εκτός πίστας πλέον με παιχνίδια κλπ.
Σκί δικά μου δεν έχω, είναι πολύ παλιά και τελευταία νοικιάζω.
Με βολεύουν γύρω στο 160, στροφές μου αρέσουν κοντές θα έλεγα.

Το radius δεν είναι σχετικό? εννοώ ότι αν carv-άρεις τότε ισχύει το radius. αν όμως είσαι σε λούκι με κλίση, τότε τι να το κάνεις το radius, αφού τα σηκώνουμε τα σκί. Δεν ξέρω βέβαια.. απλά υποθέτω.
Νομίζω πάντως μου αρέσουν οι κοντές στροφές!!

Με λίγα λόγια σκοπεύω να κάνω περισσότερο εκτός,
όχι απαραίτητα πούδρα (γιατί δεν τη βρίσκουμε πάντα) και να βελτιώσω την τεχνική μου εκεί.
Back to top Go down
G.ROCK
newbie
newbie
G.ROCK


Posts : 31
Join date : 2009-11-05
Location : ΙΟΑΝΝΙΝΑ

ΕΡΩΤΗΣΗ - (ΔΩΣΤΕ ΜΟΥ ΤΑ ΦΩΤΑ ΣΑΣ!! ) Empty
PostSubject: Re: ΕΡΩΤΗΣΗ - (ΔΩΣΤΕ ΜΟΥ ΤΑ ΦΩΤΑ ΣΑΣ!! )   ΕΡΩΤΗΣΗ - (ΔΩΣΤΕ ΜΟΥ ΤΑ ΦΩΤΑ ΣΑΣ!! ) I_icon_minitimeMon Nov 09 2009, 14:41

Καλησπερα.Με βαση τα οσα λες καλο ειναι να παρεις ενα οχι τελειως fat και εξειδικευμενο powder ski. Κατι που να κανει οσο γινεται περισσοτερα πραγματα και να τα κανει καλα!
Ξεκιναω απο τις δεστρες.Αν εχεις στοχο το ορ. σκι εχεις δυο λυσεις.
1. http://www.telemark-pyrenees.com/shop/product_info.php?cPath=1_48_384_50&products_id=2466
2. http://www.telemark-pyrenees.com/shop/product_info.php?cPath=1_48_384_50&products_id=6598
Η 1 καλυτερη για μεγαλα ορ σκι η 2 καλυτερη για μεσαιες βολτες(πιο βαρια αλλα καλυτερη για καταβαση χωρις να σημαινει οτι η 1 θα σε προβληματισει) και οι δυο εχουν din 120
Και να μερικα πεδιλα. Υψος επιλεγεις κοντα στο 180...
1. http://www.telemark-pyrenees.com/shop/product_info.php?cPath=1_48_315_318&products_id=7035
2. http://www.telemark-pyrenees.com/shop/product_info.php?cPath=1_48_315_318&products_id=7047
3. http://www.telemark-pyrenees.com/shop/product_info.php?cPath=1_48_315_318&products_id=7084
4. http://www.sport-conrad.com/index.asp?disp=artikel&art_nr=70004017
5. http://www.sport-conrad.com/index.asp?disp=artikel&art_nr=70001009
Το 5 ειναι twin tip αλλα εχει πολυ καλη γεωμετρια για all around ski. Mε τη δεστρα 2 ειναι και προσφορα το σκι γιατι ειναι περσινο....
ΟΡΜΑ!!!
Back to top Go down
G.ROCK
newbie
newbie
G.ROCK


Posts : 31
Join date : 2009-11-05
Location : ΙΟΑΝΝΙΝΑ

ΕΡΩΤΗΣΗ - (ΔΩΣΤΕ ΜΟΥ ΤΑ ΦΩΤΑ ΣΑΣ!! ) Empty
PostSubject: Re: ΕΡΩΤΗΣΗ - (ΔΩΣΤΕ ΜΟΥ ΤΑ ΦΩΤΑ ΣΑΣ!! )   ΕΡΩΤΗΣΗ - (ΔΩΣΤΕ ΜΟΥ ΤΑ ΦΩΤΑ ΣΑΣ!! ) I_icon_minitimeMon Nov 09 2009, 14:44

ΚΑΛΗΝΥΧΤΑ....
Τα λεμε απο αυριο......
Back to top Go down
ski
vip
vip
ski


Posts : 1592
Join date : 2009-10-04
Location : νεα σμυρνη

ΕΡΩΤΗΣΗ - (ΔΩΣΤΕ ΜΟΥ ΤΑ ΦΩΤΑ ΣΑΣ!! ) Empty
PostSubject: Re: ΕΡΩΤΗΣΗ - (ΔΩΣΤΕ ΜΟΥ ΤΑ ΦΩΤΑ ΣΑΣ!! )   ΕΡΩΤΗΣΗ - (ΔΩΣΤΕ ΜΟΥ ΤΑ ΦΩΤΑ ΣΑΣ!! ) I_icon_minitimeMon Nov 09 2009, 14:45

Wink καληνυχτες Τζωρτζ
Back to top Go down
http://www.snowguide.gr
tirol
vip
vip
tirol


Posts : 562
Join date : 2009-10-04
Location : Zografou

ΕΡΩΤΗΣΗ - (ΔΩΣΤΕ ΜΟΥ ΤΑ ΦΩΤΑ ΣΑΣ!! ) Empty
PostSubject: Re: ΕΡΩΤΗΣΗ - (ΔΩΣΤΕ ΜΟΥ ΤΑ ΦΩΤΑ ΣΑΣ!! )   ΕΡΩΤΗΣΗ - (ΔΩΣΤΕ ΜΟΥ ΤΑ ΦΩΤΑ ΣΑΣ!! ) I_icon_minitimeMon Nov 09 2009, 15:44

Καληνύχτα κι ευχαριστώ!!!
Back to top Go down
G.ROCK
newbie
newbie
G.ROCK


Posts : 31
Join date : 2009-11-05
Location : ΙΟΑΝΝΙΝΑ

ΕΡΩΤΗΣΗ - (ΔΩΣΤΕ ΜΟΥ ΤΑ ΦΩΤΑ ΣΑΣ!! ) Empty
PostSubject: Re: ΕΡΩΤΗΣΗ - (ΔΩΣΤΕ ΜΟΥ ΤΑ ΦΩΤΑ ΣΑΣ!! )   ΕΡΩΤΗΣΗ - (ΔΩΣΤΕ ΜΟΥ ΤΑ ΦΩΤΑ ΣΑΣ!! ) I_icon_minitimeTue Nov 10 2009, 02:40

Kαλημερα σας κυριοι. Συνεχεια λοιπον για τα freeride σκι.Το radius μας ενδιαφερει και πολυ ,κυριως στο πραγματικο freeride, όπερ μεγαλες ταχυτητες ,μεγαλες στροφες , μεγαλα αλματα...big mountain!!!
Carv μπορουμε να κανουμε και εκτος πιστας πλεον, και αυτη ειναι η σωστη τεχνικη.Ανοικτα ποδια και πατημα 50-50 στα ποδια και στησιμο στο κεντρο.(πεθανε το πιο πολυ βαρος στο εξωτερικο ποδι,οπως πεθανε και το βαρος μπροστα).
Αν δεις τα freeride skis εχουν μεσαιο προς μεγαλο radius,και sidecut γιγαντιαιου σλαλομ με r18-r24 και μερικα specialized μοντελα μεχρι r40.Eιπαμε γιατι....μεγαλο radius-μεγαλα γκαζια.
Στα δυσκολα χιονια ,κρουστες,υγρες και βαριες πουδρες,κομενα αυλακια απο τις προηγουμενες μερες ενα σκι με μικρο radius υστερει γιατι,η ευελιξια του συνεπαγεται λιγοτερη σταθεροτητα κυριως στα γκαζια. Επισης με ενα σκι μεσαιου προς μεγαλο radius, μπορεις και σκινταρεις τις ουρες παραδοσιακα και κανεις jump turns. Σε στενα και αποτομα λουκια πχ.
Back to top Go down
G.ROCK
newbie
newbie
G.ROCK


Posts : 31
Join date : 2009-11-05
Location : ΙΟΑΝΝΙΝΑ

ΕΡΩΤΗΣΗ - (ΔΩΣΤΕ ΜΟΥ ΤΑ ΦΩΤΑ ΣΑΣ!! ) Empty
PostSubject: Re: ΕΡΩΤΗΣΗ - (ΔΩΣΤΕ ΜΟΥ ΤΑ ΦΩΤΑ ΣΑΣ!! )   ΕΡΩΤΗΣΗ - (ΔΩΣΤΕ ΜΟΥ ΤΑ ΦΩΤΑ ΣΑΣ!! ) I_icon_minitimeTue Nov 10 2009, 03:00

Πρεπει να καταννοησουμε οτι δεν κανουμε σκι εκτος πιστας πλεον αλλα ΣΕΡΦΑΡΟΥΜΕ!!!!!
Ενα πραγμα καλο ειχε το snowboard και το κλεψαμε(OH YEAAAH BABE) Το φαρδος. Τωρα τα σκι κανουν standard περισσοτερα και καλυτερα tricks απο τα snowboards!!!!!!
Δυο ακομη πραγματα. Μη σας αγχωνουν τα υψη των σκι.Κυριως των twin tip.Αυτο που μετραει ειναι η επιφανεια που ερχεται σε επαφη με το χιονι. Ενα σκι twin tip ας πουμε 180cm παταει στο χιονι απο 140 αν ειναι rocker tip, εως το πολυ 160cm κλασσικο twin tip.
Επισης ,οπως σας ειπα τα σκι freeride δεν ειναι και τα πιο ευκολα στο καβαλημα.Τα χαρισματα τους τα δειχνουν στις μεγαλες ταχυτητες.Οσο πιο γρηγορα πας τοσο πιο "ευκολα" δουλευουν!!! Στις αργες ταχυτητες τεινουν να ειναι λιγο δυσκινητα και "βαρια".ΠΡΟΥΠΟΘΕΤΟΥΝ ΑΘΛΗΤΙΚΟ ΣΤΗΣΙΜΟ!
Αυτα προς το παρον....
Κεντρικη ιδεα?????
F R E E R I D E = α) ΓΚΑΖΙΑ
β) ΓΚΑΖΙΑ
γ) ΓΚΑΖΙΑ
Back to top Go down
G.ROCK
newbie
newbie
G.ROCK


Posts : 31
Join date : 2009-11-05
Location : ΙΟΑΝΝΙΝΑ

ΕΡΩΤΗΣΗ - (ΔΩΣΤΕ ΜΟΥ ΤΑ ΦΩΤΑ ΣΑΣ!! ) Empty
PostSubject: Re: ΕΡΩΤΗΣΗ - (ΔΩΣΤΕ ΜΟΥ ΤΑ ΦΩΤΑ ΣΑΣ!! )   ΕΡΩΤΗΣΗ - (ΔΩΣΤΕ ΜΟΥ ΤΑ ΦΩΤΑ ΣΑΣ!! ) I_icon_minitimeTue Nov 10 2009, 03:06

Α και κατι ασχετο!Ο φιλος μου ο μετεωρολογος με διαβεβαιει οτι εως
τελος Νοεμβρη θα κανουμε σιγουρα ορ σκι.Οπως τα παλια χρονια!!!!
Φετος θα πνιγουμε στα χιονια θα ειναι μακραν η πιο FREERIDE ΧΡΟΝΙΑ!!!!
Λιγες μερες μεινανε ΕΡΩΤΗΣΗ - (ΔΩΣΤΕ ΜΟΥ ΤΑ ΦΩΤΑ ΣΑΣ!! ) Icon_smile ΕΡΩΤΗΣΗ - (ΔΩΣΤΕ ΜΟΥ ΤΑ ΦΩΤΑ ΣΑΣ!! ) Icon_biggrin ΕΡΩΤΗΣΗ - (ΔΩΣΤΕ ΜΟΥ ΤΑ ΦΩΤΑ ΣΑΣ!! ) Icon_wink!!!!!!!!!!!
Back to top Go down
vasia
connected
connected



Posts : 51
Join date : 2009-10-04
Location : Μοσχάτο

ΕΡΩΤΗΣΗ - (ΔΩΣΤΕ ΜΟΥ ΤΑ ΦΩΤΑ ΣΑΣ!! ) Empty
PostSubject: Re: ΕΡΩΤΗΣΗ - (ΔΩΣΤΕ ΜΟΥ ΤΑ ΦΩΤΑ ΣΑΣ!! )   ΕΡΩΤΗΣΗ - (ΔΩΣΤΕ ΜΟΥ ΤΑ ΦΩΤΑ ΣΑΣ!! ) I_icon_minitimeTue Nov 10 2009, 03:22

Xairomai polu pou einai kala ta nea & tha kanoume ski & snowboard!
Back to top Go down
acid_odd
connected
connected
acid_odd


Posts : 83
Join date : 2009-10-05

ΕΡΩΤΗΣΗ - (ΔΩΣΤΕ ΜΟΥ ΤΑ ΦΩΤΑ ΣΑΣ!! ) Empty
PostSubject: Re: ΕΡΩΤΗΣΗ - (ΔΩΣΤΕ ΜΟΥ ΤΑ ΦΩΤΑ ΣΑΣ!! )   ΕΡΩΤΗΣΗ - (ΔΩΣΤΕ ΜΟΥ ΤΑ ΦΩΤΑ ΣΑΣ!! ) I_icon_minitimeTue Nov 10 2009, 03:40

Γιωργο απο το στομα σου και στου...χιονοθεου το αυτι!
Back to top Go down
ski
vip
vip
ski


Posts : 1592
Join date : 2009-10-04
Location : νεα σμυρνη

ΕΡΩΤΗΣΗ - (ΔΩΣΤΕ ΜΟΥ ΤΑ ΦΩΤΑ ΣΑΣ!! ) Empty
PostSubject: Re: ΕΡΩΤΗΣΗ - (ΔΩΣΤΕ ΜΟΥ ΤΑ ΦΩΤΑ ΣΑΣ!! )   ΕΡΩΤΗΣΗ - (ΔΩΣΤΕ ΜΟΥ ΤΑ ΦΩΤΑ ΣΑΣ!! ) I_icon_minitimeTue Nov 10 2009, 05:26

αυτες σου οι κουβεντες.......χαχαχαχα
Γιωργη εχεις δωσει αλλο αερα με την θετικη σκεψη ; )

let's rideeeeeeeeee

G.ROCK wrote:
Πρεπει να καταννοησουμε οτι δεν κανουμε σκι εκτος πιστας πλεον αλλα ΣΕΡΦΑΡΟΥΜΕ!!!!!

Κεντρικη ιδεα?????
F R E E R I D E = α) ΓΚΑΖΙΑ
β) ΓΚΑΖΙΑ
γ) ΓΚΑΖΙΑ

G.ROCK wrote:
Α και κατι ασχετο!Ο φιλος μου ο μετεωρολογος με διαβεβαιει οτι εως
τελος Νοεμβρη θα κανουμε σιγουρα ορ σκι.Οπως τα παλια χρονια!!!!
Φετος θα πνιγουμε στα χιονια θα ειναι μακραν η πιο FREERIDE ΧΡΟΝΙΑ!!!!
Λιγες μερες μεινανε ΕΡΩΤΗΣΗ - (ΔΩΣΤΕ ΜΟΥ ΤΑ ΦΩΤΑ ΣΑΣ!! ) Icon_smile ΕΡΩΤΗΣΗ - (ΔΩΣΤΕ ΜΟΥ ΤΑ ΦΩΤΑ ΣΑΣ!! ) Icon_biggrin ΕΡΩΤΗΣΗ - (ΔΩΣΤΕ ΜΟΥ ΤΑ ΦΩΤΑ ΣΑΣ!! ) Icon_wink!!!!!!!!!!!
Back to top Go down
http://www.snowguide.gr
StavRos
3star vip
3star vip
StavRos


Posts : 165
Join date : 2009-10-04
Location : Athens - Kaisariani

ΕΡΩΤΗΣΗ - (ΔΩΣΤΕ ΜΟΥ ΤΑ ΦΩΤΑ ΣΑΣ!! ) Empty
PostSubject: Re: ΕΡΩΤΗΣΗ - (ΔΩΣΤΕ ΜΟΥ ΤΑ ΦΩΤΑ ΣΑΣ!! )   ΕΡΩΤΗΣΗ - (ΔΩΣΤΕ ΜΟΥ ΤΑ ΦΩΤΑ ΣΑΣ!! ) I_icon_minitimeTue Nov 10 2009, 08:56

tirol wrote:
Εκτός πίστας έβγαινα μόνο κατ'ανάγκη.
Ώσπου πέρυσι έκανα σκί Βασιλίτσα... Rolling Eyes


α ρε βασιλιτσα

που παιρνεις τους καλυτερους πισταδορους και τους κανεις πουδροlovers!!!!

δηλαδη αν ειχες ξεκινησει με πουδρες το 90 που ξεκινησες σκι τωρα τι θα εκανες???
Back to top Go down
StavRos
3star vip
3star vip
StavRos


Posts : 165
Join date : 2009-10-04
Location : Athens - Kaisariani

ΕΡΩΤΗΣΗ - (ΔΩΣΤΕ ΜΟΥ ΤΑ ΦΩΤΑ ΣΑΣ!! ) Empty
PostSubject: Re: ΕΡΩΤΗΣΗ - (ΔΩΣΤΕ ΜΟΥ ΤΑ ΦΩΤΑ ΣΑΣ!! )   ΕΡΩΤΗΣΗ - (ΔΩΣΤΕ ΜΟΥ ΤΑ ΦΩΤΑ ΣΑΣ!! ) I_icon_minitimeTue Nov 10 2009, 08:57

δεν ειναι τυχαια η υπογραφη μου Wink
Back to top Go down
StavRos
3star vip
3star vip
StavRos


Posts : 165
Join date : 2009-10-04
Location : Athens - Kaisariani

ΕΡΩΤΗΣΗ - (ΔΩΣΤΕ ΜΟΥ ΤΑ ΦΩΤΑ ΣΑΣ!! ) Empty
PostSubject: Re: ΕΡΩΤΗΣΗ - (ΔΩΣΤΕ ΜΟΥ ΤΑ ΦΩΤΑ ΣΑΣ!! )   ΕΡΩΤΗΣΗ - (ΔΩΣΤΕ ΜΟΥ ΤΑ ΦΩΤΑ ΣΑΣ!! ) I_icon_minitimeTue Nov 10 2009, 09:06

Κωστα,
αν εχεις καταλαβει ακολουθεις τα βηματα του blades

1. μαθαινει σκι στον παρνασσο και εχει την εντυπωση οτι ολα τα χιονοδρομικα εχουν παγο
2. πηγαινει βασιλιτσα και μαθαινει τι σημαινει πουδρα
3. το γυρναει σε snowboard


αυτη την στιγμη εισαι στο δευτερο βημα

οποτε θα σου προτεινα να μην αγορασεις καινουρια πεδιλα. κρατα τα λεφτα σου για ενα καλο σανιδι Wink
Back to top Go down
tirol
vip
vip
tirol


Posts : 562
Join date : 2009-10-04
Location : Zografou

ΕΡΩΤΗΣΗ - (ΔΩΣΤΕ ΜΟΥ ΤΑ ΦΩΤΑ ΣΑΣ!! ) Empty
PostSubject: Re: ΕΡΩΤΗΣΗ - (ΔΩΣΤΕ ΜΟΥ ΤΑ ΦΩΤΑ ΣΑΣ!! )   ΕΡΩΤΗΣΗ - (ΔΩΣΤΕ ΜΟΥ ΤΑ ΦΩΤΑ ΣΑΣ!! ) I_icon_minitimeTue Nov 10 2009, 11:41

StavRos wrote:
Κωστα,
αν εχεις καταλαβει ακολουθεις τα βηματα του blades

1. μαθαινει σκι στον παρνασσο και εχει την εντυπωση οτι ολα τα χιονοδρομικα εχουν παγο
2. πηγαινει βασιλιτσα και μαθαινει τι σημαινει πουδρα
3. το γυρναει σε freeride !


αυτη την στιγμη εισαι στο δευτερο βημα

οποτε θα σου προτεινα να μην αγορασεις καινουρια πεδιλα. κρατα τα λεφτα σου για ενα καλο σανιδι Wink

έκανα μια διόρθωση tongue
Back to top Go down
tirol
vip
vip
tirol


Posts : 562
Join date : 2009-10-04
Location : Zografou

ΕΡΩΤΗΣΗ - (ΔΩΣΤΕ ΜΟΥ ΤΑ ΦΩΤΑ ΣΑΣ!! ) Empty
PostSubject: Re: ΕΡΩΤΗΣΗ - (ΔΩΣΤΕ ΜΟΥ ΤΑ ΦΩΤΑ ΣΑΣ!! )   ΕΡΩΤΗΣΗ - (ΔΩΣΤΕ ΜΟΥ ΤΑ ΦΩΤΑ ΣΑΣ!! ) I_icon_minitimeTue Nov 10 2009, 12:18

G.Rock ευχαριστώ! Όχι μόνο με βοήθησες να καταλήξω , αλλά με πόρωσες κιόλας!! Very Happy
Ότι γράφεις-περιγράφεις το "νιώθω" απόλυτα!

Λέω λοιπόν να πάρω ένα freeride ski στο 180 με μεγάλο radius. twin tip ή όχι δεν ξέρω ακόμα...
θα δοκιμάσω να νοικιάσω κιόλας Βασιλίτσα (αν έχει ο Αχχιλέας Rolling Eyes) και βλέπω.
Σκέφτομαι μήπως βάλω και ορειβατική δέστρα... scratch
που μάλλον θα βάλω... Έχει καλή απόδοση σε σχέση με μια συμβατική δέστρα?
ή υπάρχει και δέστρα για freeride?
Αν και το ορειβατικό σκί το σκέφτομαι πολύ σοβαρά! ΜΑ ΠΟΛΥ !!!


P.S Σταύρο αν έκανα πούδρες από το '90, τώρα θα γύριζα ταινιούλες για freeride!
"tanner hall" κι έτσι! χαχα..
Πλάκα κάνω βέβαια..πιστεύω για να κάνει κάποιος καλό "εκτός", πρέπει να έχει περάσει από πίστες πρώτα ! έτσι νομίζω δηλ...
Back to top Go down
iced rigani
vip
vip
iced rigani


Posts : 201
Join date : 2009-10-09
Location : πατρα+βραχνι

ΕΡΩΤΗΣΗ - (ΔΩΣΤΕ ΜΟΥ ΤΑ ΦΩΤΑ ΣΑΣ!! ) Empty
PostSubject: Re: ΕΡΩΤΗΣΗ - (ΔΩΣΤΕ ΜΟΥ ΤΑ ΦΩΤΑ ΣΑΣ!! )   ΕΡΩΤΗΣΗ - (ΔΩΣΤΕ ΜΟΥ ΤΑ ΦΩΤΑ ΣΑΣ!! ) I_icon_minitimeTue Nov 10 2009, 12:51

απο οτι τον κοβω τον τιρολ ψηνεται πολυ να το γυρισει σε σνοουμπορντ αλλα ντρεπεται...για το κραξιμο...μη φοβασαι δε θα στην λεμε!!!!

















ισως πολυ λιγο..
Back to top Go down
tirol
vip
vip
tirol


Posts : 562
Join date : 2009-10-04
Location : Zografou

ΕΡΩΤΗΣΗ - (ΔΩΣΤΕ ΜΟΥ ΤΑ ΦΩΤΑ ΣΑΣ!! ) Empty
PostSubject: Re: ΕΡΩΤΗΣΗ - (ΔΩΣΤΕ ΜΟΥ ΤΑ ΦΩΤΑ ΣΑΣ!! )   ΕΡΩΤΗΣΗ - (ΔΩΣΤΕ ΜΟΥ ΤΑ ΦΩΤΑ ΣΑΣ!! ) I_icon_minitimeTue Nov 10 2009, 13:01

iced rigani wrote:
απο οτι τον κοβω τον τιρολ ψηνεται πολυ να το γυρισει σε σνοουμπορντ αλλα ντρεπεται...για το κραξιμο...μη φοβασαι δε θα στην λεμε!!!!

















ισως πολυ λιγο..


ε ..μην τα μαρτυράς! Very Happy


δεν το γυρίζω σε σνόουμπορντ! όπως είπε και κάποιος, σε παιδικά αθλήματα δεν το γυρίζω! Rolling Eyes χαχα..

βασικά αν δεν έκανα σκί δεν θα 'χα πρόβλημα να κάνω σανίδα! άλλωστε νομίζω freeride και snowboard μοιάζουν λίγο.. στην φιλοσοφία των αναβατών ίσως! Οι σκιέρ πίστας άλλο πράγμα...
Back to top Go down
ski
vip
vip
ski


Posts : 1592
Join date : 2009-10-04
Location : νεα σμυρνη

ΕΡΩΤΗΣΗ - (ΔΩΣΤΕ ΜΟΥ ΤΑ ΦΩΤΑ ΣΑΣ!! ) Empty
PostSubject: Re: ΕΡΩΤΗΣΗ - (ΔΩΣΤΕ ΜΟΥ ΤΑ ΦΩΤΑ ΣΑΣ!! )   ΕΡΩΤΗΣΗ - (ΔΩΣΤΕ ΜΟΥ ΤΑ ΦΩΤΑ ΣΑΣ!! ) I_icon_minitimeTue Nov 10 2009, 14:46

+1 Wink
Back to top Go down
http://www.snowguide.gr
puppy
newbie
newbie
puppy


Posts : 47
Join date : 2009-10-22
Location : Βύρωνας-Ιωαννινα

ΕΡΩΤΗΣΗ - (ΔΩΣΤΕ ΜΟΥ ΤΑ ΦΩΤΑ ΣΑΣ!! ) Empty
PostSubject: Re: ΕΡΩΤΗΣΗ - (ΔΩΣΤΕ ΜΟΥ ΤΑ ΦΩΤΑ ΣΑΣ!! )   ΕΡΩΤΗΣΗ - (ΔΩΣΤΕ ΜΟΥ ΤΑ ΦΩΤΑ ΣΑΣ!! ) I_icon_minitimeTue Nov 10 2009, 15:03

tirol μην ακους κανενα!!!σκι και παλι σκι...παιρνεις τις φωκιες σου και ανεβαινεις οπου γουσταρεις!!!τι σανιδια να κουβαλας τωρα και κουραφεξαλα...
Back to top Go down
Sponsored content





ΕΡΩΤΗΣΗ - (ΔΩΣΤΕ ΜΟΥ ΤΑ ΦΩΤΑ ΣΑΣ!! ) Empty
PostSubject: Re: ΕΡΩΤΗΣΗ - (ΔΩΣΤΕ ΜΟΥ ΤΑ ΦΩΤΑ ΣΑΣ!! )   ΕΡΩΤΗΣΗ - (ΔΩΣΤΕ ΜΟΥ ΤΑ ΦΩΤΑ ΣΑΣ!! ) I_icon_minitime

Back to top Go down
 
ΕΡΩΤΗΣΗ - (ΔΩΣΤΕ ΜΟΥ ΤΑ ΦΩΤΑ ΣΑΣ!! )
Back to top 
Page 1 of 2Go to page : 1, 2  Next

Permissions in this forum:You cannot reply to topics in this forum
snowguide :: Χιονοδρομικα,καιρος χιονοδρομικων :: θελω να μαθω σκι,χιονοδρομικα-
Jump to: